By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.
January 25, 2022
May 20, 2019

A Szirének éneke, avagy Vanity Metrics

Minden startup életében eljön a pillanat, amikor szárnyra emeli a hírnév, vagy valami más. Ilyenkor attól függően, hogy mennyire volt nagy előtte a kaki, feltesszük a kérdést, hogy: “örülünk, Vincent?”. Általában persze örülünk, majd elveszítjük szemünk elől a célt. Most ezekről az eseményekről, vagy metrikákról lesz szó, amiket sokan számon tartanak, mégis valójában olyanok, mint a szirének éneke: csak eltérítenek utadról és veszélybe sodornak.

Mi az a Vanity Metrics?

A Vanity Metrics (“Hiúsági mérőszámok”) kifejezés talán nem is jó megfogalmazás, mert amikor ezek valóban mérőszámokká vagy hivatkozási alappá válnak, akkor valójában már a Remény Metrikái. Küzdünk, mint disznó a jégen, hogy megtaláljuk a product-market fitet. Jellemzően már túl vagyunk a probléma validálásán, esetleg megvan az első néhány ügyfél is. Ilyenkor figyelnek fel ránk azok, akik a vanity businessben utaznak. Mi pedig kapaszkodunk minden elért eredménybe - sőt, büszkék vagyunk. A gond az, hogy ezek inkább nekik eredmények, és nem nekünk.

Újabb lendületet kapunk, ami nem lenne baj, ha utána nem ezekre koncentrálnánk. De sajnos sokszor ezek a Remény Metrikák egy önfenntartó körben folyamatos megerősítéssé válnak, és mint Ikarusz, csak repülünk felfelé a Vanity Metrics szárnyán, amíg el nem égünk.

Hogy elkerülhessük ezeket, összeszedtünk néhány ilyen Vanity Metrics-et, ami segíthet időben felismerni, hogy éppen "szirének énekelnek" hozzád és nem a fenntarható növekedés.

1. Beválogattak valamilyen műsorba, versenybe, accelerátorba, inkubátorba, toplistába.

Ezeknek a száma végtelen. A túloldalnak valamilyen kontentet produkálni kell, pont Te jöttél szembe, vagy Téged javasolt valaki. Ennyit jelent és nem többet. Esetleg ügyes voltál és mondtál olyan izgalmasat, ami miatt Téged választottak. Ez akkor sem változtat azon, hogy a túloldalnak mire kellesz. És nem változtat azon, hogy ennek semmi köze ahhoz, hogy a piac Téged jobban akar vagy kevésbé. Ha eddig szar volt a value prop vagy a termék, akkor ezek sem fognak rajta változtatni. Mint mindennek, természetesen ezeknek is lehet haszna. Pl. egy accelerátorban kaphatsz tudást, egy TV műsor segíthet olcsóbban / jobb munkatársakat szerezni, stb. A lényeg az, hogy maga az a tény, hogy ez történik Veled, nem érték - ha valamit tudsz rá építeni, akkor már igen, viszont ez mindig egyedi, eseti és tudatos hozzáállást igényel.

2. Sajtómegjelenések.

Különösen hajlamosak vagyunk rápörögni, ha valami jónevű orgánumban sikerül megjelennünk. Bónusz, ha semmi közünk nem volt hozzá, hanem egyszer csak megjelenik rólunk egy hír. Ugyanaz, mint az egyes pont. Jól néz ki, de önmagában nem visz közelebb a product-market fithez.

3. Userszám.

Ez trükkös, mert általában azt gondoljuk, hogy a használók számának növekedésével már sínen vagyunk. Azonban ez az egyik legalattomosabb a szirének közül. Mert alig van köze van ahhoz, hogy éppen eredményt érünk el vagy sem.

Minden eredmény evidens módon userszám növekedést jelent, de nem minden user szám növekedés eredmény.

Ezért vanity metrics önmagában a user szám.

4. Ki a befektetőm, ki like-olt, ki dicsért meg, ki volt oda az ötlettől.

A befektetőnek kell a projekt, legalábbis itt Európában biztosan. Ha szexi az ötlet és van két szemed, akkor jó eséllyel kapsz befektetést. Az, hogy ki a befektetőd, nem visz közelebb a product-market fithez. Az, hogy kinek tetszett az ötlet, vagy ki biztatott - nem számít. Megvették a szolgáltatást? Fizetnek érte? Használják? Hoztak vevőt? Befektettek? Ha egyik sem, akkor haszontalan a lelki táplálékon túl bármi értelmet vagy hasznot keresni ezekben.

5. Hányszor volt neked igazad ("én megmondtam" metrika).

Amikor valami újat találsz ki és Téged megerősítő események vagy sztorik jönnek szembe, hajlamosak vagyunk meglátni azt, hogy ez a mi ötletünket validálja, vagy önmagában a mi elgondulásunkat. Hamis következtetés. A problémát esetleg validálja, de

attól még nem válik eladhatóvá, mert sokan írnak róla.

Egy kemény példa a való életből: A prosztatarákról sokan írnak, mégsem mennek elegen prosztata vizsgálatra, pedig fizetni sem kell érte. Valós probléma, cikkeznek róla, igaza van a preventív megoldások kommunikálóinak - mégsem építik a potenciális érintettek mindennapjaikba.

6. Létszám, valuation.

Ezt a kettőt egybe vettem, mert nagyjából ugyanarról szól: mekkorák vagyunk? Nem arról, hogy mennyire hatékonyak, vagy mennyire eredményesek. A valuation nem csak a startupok vanity metrics-e, hanem a befektetőké is. A valuation akkor ér bármit, ha el is lehet adni érte - egyrészt a céget, másrészt hozható a mögöttes üzlet. Amikor egy startup alapítóról a Forbes megírja hogy belépett a milliárdosok klubjába, akkor az jól hangzik, valójában még fizetésért gályázó startup-ipari favágó. Már jól keres, de attól még ugyanúgy kiszaladhat alóla a szőnyeg pár hónap alatt, és csóróvá válik. Bár nagyon jó tapasztalatokkal és kapcsolatrendszerrel, de mégis vagyontalan córesz lesz. A létszám szintén hasonló: ránézel a birodalmadra, és azt látod, ahogy egyre többen és többen vagytok. És ez jó érzéssel tölt el. Ilyen sok emberért felelsz, ilyen sokan dolgoznak itt, akkor már biztosan megérkeztünk. Lehet, de nem biztos. Ami biztos, hogy ha meg is érkeztél, az nem a létszám miatt van, a létszám már csak következmény.

A fenti eszmefuttatás természetesen nem azt jelenti, hogy akár a befektetők, újságok, TV műsorok, accelerátor vagy inkubátor programok haszontalanok lennének. Erről szó sincs, csak azt kell megérteni és elfogadni, hogy nem ők az értékmérői a sikerednek - bár néha ezt érzékeltetik veled. Ők csak segítők lehetnek az úton, aminek a célja valami értékeset piacra vinni és fenntarthatóvá tenni.

Amikről most írtunk, mind nagyon jó dolgok, és sokat adnak hozzá a csapat moráljához, vagy egy-egy sötétebb órában akár az alapítónak is üzemanyagot tud jelenteni mások elismerése.

Ettől még ugyanazt a Szent Grált kell hajtanod, ami a product market fit - vagy ha még korábbi fázisban vagy, akkor az MVP -, és az első ügyfeleket, a kezdeti value propositiont.

A fókuszt és az eredeti célt nem veszítheted el, de ettől még sütkérezhetsz a napfényben. Ha a megégésre odafigyelsz!