Szerencsére a tőkealap negyedévente nyilvánosságra hoz néhány összesített adatot, melyekből egyszerűen kiszámítható, hogy:
1) az időszakban átlagosan mekkora eséllyel lehetett bekerülni a befektetési bizottság elé prezentálni,
2) és persze hányan és mekkora arányban nyertek a folyamat végén befektetést is.
Táblázatunk a Hiventures hírleveleiből kinyert adatokon alapul - a hírlevélre bárki feliratkozhat, nem kizárólag nekünk, Hiventures mentoroknak érhető el.
A táblázat értelmezéséhez segítségként, például 2018-ban:
35% esélye volt a jelentkezőknek pitchelésre.
…azaz ha pitchre mehettél, már a jelentkezők kétharmadát magad mögött tudtad.
Megint másképp forgatva: ha jelentkeztél, kétszer akkora esélyed volt arra, hogy pitchre sem kerülsz be, mint arra, hogy lesz lehetőséged prezentálni is. (Szubjektív komment: Ezt érdemes észben tartani, mert tapasztalataim szerint túlbecsülik a csapatok a véges számú prezentációs helyre való bekerülés esélyét.)
Ha pitcheltél, 65% volt az esélye a befektetés elnyerésének.
Azaz minden harmadik prezentáló végül elutasításra kerül. (Szubjektív komment: ez az elutasítási arány nem igazán magas, ami vagy a széles jelentkezői körnek, vagy az előszűrési folyamatnak, vagy ezek kombinációjának köszönhető)
Összességében, ha egy véletlenszerű jelentkező voltál, 23% eséllyel kaphattál befektetést.
Természetesen a jelentkezés és kiértékelés nem egy ilyen egyszerű matematikai játék, nyilván pont az átlagos jelentkező nem létezik, mégis érdemes a jelentkezési folyamat során észben tartani, hogy körülbelül hol járhatunk – „managing expectations”. Nem is beszélve a siker értékeléséről! :)
Segíthetünk? Az AbilityMatrix mentorai rendszeresen StartUp Office Hours-t tartanak, ahol lehetőséged van kb. 1 órában megmutatni és átbeszélni a projektedet. Külső nézőpontot adunk, őszintén, érdekmentesen és kötetlen formában.
Kapcsolatfelvétel: info@abilitymatrix.com