By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.
June 1, 2022
May 29, 2019

Innovátor dilemma, magyar kiadás: a döntéshozók

Érdekes, hogy a hazai startupok, az ökoszisztéma nehézségei kapcsán jónéhány dolog előkerül, de a gazdaság résztvevőinek egy döntéshozatali sajátosságáról kevés szó esik.

Ahhoz, hogy egy startup, vagy akár nagyobb méretre törekvő bármilyen vállalkozás sikeres legyen, elsősorban vevők kellenek. A korai fázisban a megismeréshez (“insight”), később a megfelelő felskálázódáshoz. Ha nincs igazi vásárló, teljesen mindegy, hogy van-e finanszírozás, képzettség, mentor, whatever — ha nem előbb, akkor utóbb fenntarthatatlan lesz a modell.

Az innováció fenntarthatóvá tételéhez (az ötlet kivitelezéséhez) vevő kell, pont.

A vevőt arról ismerjük fel, hogy pénze és szándéka is van valamilyen probléma megoldására. Döntéshozó. Dönthet arról, hogy másképp szeretne valamit a jövőben csinálni — amit mi szeretnénk megoldani. Ha akár a szándék, akár a pénz hiányzik: bukta.

Pénze (költségvetése) leginkább annak van, tartósan legalábbis, akinek bevétele van, azaz ő maga is előállít valamilyen értéket. Ezért érdemes megnézni, hogy pl. a GDP hogy áll össze.

Itthon a GDP, azaz a Magyarország területén előállított érték több mint fele külföldi tulajdonban lévő vállalkozások produktuma. Ld. lenti ábra, 2015-ből.

Eurostat 2015, külföldi vállalatok részesedése a GDP-ből

Nem a politikai, kitettségi és egyéb — mellékesen érdekes — aspektusairól szeretnék most beszélni. Hanem kifejezetten arról, hogy mit jelent mindez, ha innovációt szeretnél értékesíteni. Akár startup, akár bármilyen egyéb formában.

A “hogyan működjön a vállalat” kérdése NEM hazai döntéshozóknál van. Ez persze nem ennyire sematikus, de valójában a stratégia, a “nagyobb dolgok”, a működés megváltoztatása — a kísérletezés és kudarctűrés — tulajdonos által általában szorosabban felügyelt terület. Főleg több országban jelenlévő cégek esetén (aka multik) nagyon nehéz országonként eltérő működésű társaságcsoportot vezetni, és persze egyébként is a legtöbb tulajdonosnak hazafelé húz az érdeke.

Jópár területen egyszerűen fölösleges is itthon valódi üzletért kopogtatni. Lehet információt szerezni, pl. általános ismereteket az alkalmazási lehetőségről, neveket-terminológiát, stb — de valós üzlet gyakran eleve esélytelen. Elég sok B2B ötlettel találkoztunk, ahol a hazai piac mérete az elérhető döntéshozók miatt valójában maximum 2–3 vállalkozás, ennyi döntéshozó rendelkezik megfelelő felhatalmazással. Ezt a makro statisztikák elfedik.

B2B esetében ehhez jön még az állami szektor által felügyelt értékteremtés — erről most szintén nem beszélnék részletesebben, ez megintcsak nem triviális, legalábbis a változtatási szándék hiánya (=hosszabb értékesítési ciklus, bármire) és nem piaci jellegű beszerzési módok miatt.

Szóval ez a helyzet B2B esetben. Nagyon szűk a releváns döntéshozói réteg. De mi a helyzet B2C termék esetén? A fogyasztókat könnyebb elérni, nem?

Lakossági (fogyasztói, vagy akár kisvállalkozási) termékek esetében bár a döntéshozókról sok információ megismerhető és releváns, egy kisebb és egy nagyobb gátja van az igazi hockey-sticknek. Kisebb: a jövedelmi viszonyok és az ebből eredő viselkedés van, hogy mérvadó nemzetközi terjeszkedéshez, de leginkább nem. Kicsi a piac, kényszerek miatt így-úgy viselkedünk másképp. Ez közismert, azt hiszem. A nagyobb baj az, hogy a B2C termékek idővel a kommunikáció hatékonyságától függenek, versenypiacon valahol share-of-voice-szá válik a sztorink a hasonló problémamegoldások mellett — és hopp, aki támogathatna bennünket a megfelelő kommunikáció kikísérletezésével… túlnyomórészt megintcsak vagy külföldi, vagy állami döntéshozókon keresztül tudjuk elérni az eddig szokatlant. A skálázható growth hack-et.

Nem keseregni szeretnék, bár sikerült, talán. :) Érdemes a fentieket megfontolni… Megoldás? Jól belőni a célcsoportot, és a magyar piacnak, hazai kapcsolatoknak csak a várható igazi dealek mennyiségének és jellegének megfelelő tevékenységet szánni. Ha eladni szeretnél, irány a releváns nemzetközi piac, keresd a döntéshozókat — otthon!

Segíthetünk? Az AbilityMatrix mentorai rendszeresen StartUp Office Hours-t tartanak, ahol lehetőséged van kb. 1 órában megmutatni és átbeszélni a projektedet. Külső nézőpontot adunk, őszintén, érdekmentesen és kötetlen formában.

Kapcsolatfelvétel: info@abilitymatrix.com