Fact Sheet
Termék (Startup) neve: InSimu
Interjúalany: Tóth Gábor ügyvezető-társalapító
Alapítók jellemző nemzetisége, HQ: magyar, Debrecen, Magyarország
Finanszírozási mód: kockázati tőke
Eddigi finanszírozás/tőkebevonás: 120 millió forint Hiventures Zrt. és 20 millió forint Startup Campus Inkubátor Zrt.
Jelenlegi ARR.: A termék soft launcha történt meg eddig.
Weboldal, Crunchbase link:
www.insimu.com,
https://www.crunchbase.com/organization/insimu-kft
Termék
Egy mondatban: mit csináltok?
Az orvosi diagnosztika oktatásának megreformálása virtuális betegek és vizsgálatok szimulációjával.
Termék-piac evolúció
Milyen életciklusban vagytok jelenleg a terméketekkel?
,Mennyi idő kellett, hogy eljussatok az ötlettől a jelenlegi állapotig?
Az ötlettel a Microsoft Imagine Cup startupversenyre kezdtünk el készülni 2016. év elején. A startupversenyre elkészült demo verzió után befektetők jelentkeztek, végül 2017. júniusban kaptuk meg a befektetést. Ekkor tudtunk elkezdeni full-time a termékfejlesztéssel foglalkozni.
2018. januárjában soft-launch keretében az appot publikáltuk az App Store-ban és Google Play áruházakban, azóta is jelentős fejlesztések történtek az orvosi tartalom mennyiségét és app feature-öket illetően. Jelenleg az eddigi tapasztalatokra is alapulva az app tanulásban és oktatásban elfoglalt helyének megágyazásán dolgozunk, mind a hallgatók felé B2C, mind a még kialakítás előtt álló, egyetemeken keresztüli B2B üzleti modellel.
Mik voltak a legnagyobb “lessons learned” pillanatok?
Nagyon fontosak voltak befektetői pitchekre kapott hazai és külföldi visszajelzések, ezekből sokat tanultunk a befektetői igényekről, és hogy hogyan lehet a legérhetőbben átadni mindazokat a terveket, amik a fejünkben vannak. Egy alapító hajlamos annyira beleszeretni a termékébe, amely már alkalmasint károsan hathat a döntéseire. Emiatt is hasznos az üzletről, az üzleti potenciálról rendszeresen beszélni újabb befektetőkkel, akik objektív kérdéseikkel rávilágíthatnak problémákra.
Kifejezetten hasznosak voltak azok a startup események, külföldi Bootcampek, ahol miénkhez hasonló startupokkal találkozhattunk. Nekik is hasonló nehézségeik voltak, mint nekünk, és tapasztalataikkal nagyon sok időt és munkát spórolhatnak meg. Ugyanakkor a startup világban (is) “nagy a zaj”, ki is kell szűrni azokat az eseményeket, melyek nagy valószínűséggel a startupod számára nem hasznosnak, mert azok szó szerint rabolják az időt, ami a legdrágább számodra és startupod számára.
Hány irányváltáson vagytok túl / mennyire hasonlít a terméketek jelenleg az eredeti elképzelésre?
Sok-sok apró irányváltáson vagyunk túl, de végül úgy tűnik ismét a legelső elképzeléseink irányába haladunk. Az app, úgy gondolom olyan, mint amilyennek az elképzeltük, legalábbis ha az elejétől fogva a “big picture”-t nézed, és nem az apró részletekhez ragaszkodsz görcsösen. A részleteket nézve persze sok minden máshogy került megvalósításra, de ezt én természetesnek veszem.
Talán az a nagyobb különbség, hogy több mindent gyorsabbra terveztünk, mint ahogy ténylegesen sikerült megvalósítani.
Tudsz mondani emlékezetes ügyfél véleményt a terméketekről?
A felhasználóink többsége orvostanhallgató, és rendkívül hiánypótlónak bizonyult az app. A visszajelzések gyakorlatilag mindegyike önmagában is pozitív, támogató hangulatú volt, vagy további fejlesztési igényeket fogalmaz meg. A béta tesztelés során, a szimulácó eredményeképpen, előfordultak viccesre sikerült, szürreális virtuális betegek, amikről kaptunk visszajelzést. Ezeket természetesen javítottunk, és meg is előzzük.
Mit lett volna jobb előbb tudni a piacotokról vagy a terméketekről?
Természetesen mindent! :) A viccet félretéve, nagyon sokat tanultunk az elmúlt időszak alatt, természetes, hogy sok mindent másképp csinálnánk ma, mint másfél éve. De ez így van rendjén, és nem szoktunk sokat töprengeni ezeken, a “ma” adta lehetőségekkel kell “most” a lehető legjobban teljesíteni.
Alapítók, csapat
Miért indítottad az első StartUp vállalkozásodat, mi volt a belső motivációd?
Az ötlet és a célkitűzések saját tapasztalaton alapulnak, mint volt orvostanhallgató és egyetemi oktató. A motivációnk összetett, de legfontosabb, hogy mindannyian szeretjük azt, hogy valami újat alkotunk, és valami olyat, amiről hisszük, hogy segíti az orvostanhallgatókat, orvosokat, és rajtuk keresztül a betegeket.
Hányan vagytok alapítók és ki mikor csatlakozott?
Az Microsoft Imagine Cup-ra jelentkezés során és után viszonylag gyorsan kialakult a 4 fős csapat, ami a versenyre kijutott és akikkel együtt alapítottuk meg a céget. Az elsőkörös befektetés után 7 fősre nőtt a cég a teljesállású munkavállalók tekintetében, és természetesen ennél sokkal több ember dolgozik a projekten szerződéses formában vagy gyakornokként.
Hogyan hoztok döntéseket, hogyan vezetitek a céget?
Az elején igyekeztünk a döntéseket úgy meghozni, hogy mindenkit meggyőzzünk annak helyességéről, így közös, egyhangú döntések voltak. Ezt egy idő után egyre nehezebb volt kivitelezni, és a területek felelősei egyre inkább mertek és tudtak döntéseket hozni, és elvárás is volt mások részéről, hogy ezt megtegyék. Mindezt úgy, hogy közben mindig figyelünk arra, hogy mindenki megérte a döntések okát, hátterét, mert hisszük, hogy úgy hatékonyabban tudja mindenki hozzátenni a saját feladatát a nagy egészhez.
StartUp World
Mi az ami magyar startupként szerinted nehezebb, mint más országokban?
Magyarországon sajnos a startup kultúra még nagyon gyerekcipőben jár. Az együttműködések lassabbak, együttműködő partnerek gyanakvóbbak, összehasonlítva egy Londonnal vagy Egyesült Államokkal. Itthon gyakori, hogy még az ötletet sem merik elmondani, így viszont hogy várjon a jövőbeni alapító segítséget?
A magyar befektetők kis befektetési összegeket adnak, és sok részesedést kérnek. Való igaz, a működési költségek is alacsonyabbak, de a “ticket size” amire itthon büszke vagy, Nyugat-Európában és az USA-ban nehezen értelmezhető a céged korával párhuzamba állítva. Felmerül a gyanakvás, hogy “mi a baj ezzel a céggel, hogy még csak ennyi tőket tudott összegyűjteni?”.
Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a B2B piacon és befektetőknél jelentősen nehezebb érvényesülni magyarországi céggel, mint ha a cég londoni vagy amerikai lenne. A külföldi jelenlét, vagy méginkább kinti székhely emiatt, ha nyugati befektetőt keresel, nagyon fontos.
Látod-e előnyét, hogy magyar startupot csinálsz?
Működési és fejlesztési költségek kedvezőbbek, kiváló szakemberek.
Van-e olyan könyv vagy weboldal vagy információ, ami szerinted minden startupper számára hasznos lenne?