By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.
Az amerikaiak szalvétán szokták írni a stratégia alapjait, mi magyarosan maradjunk a söralátét változatnál. :)
Minimalista és játékos szemléltetés az alapokról: mi kell ahhoz, hogy egy startup ténylegesen skálázhatóvá tudjon válni, átjusson a scale-up fázisba. Azaz képes legyen a szokásosnál gyorsabb növekedést véghezvinni, évekig fenntartható módon.
Kiindulás: Három fő területnek kell rendben lennie:
Kell egy termék, ami a piac valós igényeinek megfelelő (azaz a product market fit)
Kell egy csapat, valamifajta szervezet, ami képes együtt növekedni és a növekedés alatt teljesíteni
És kell finanszírozás. Pénz. Fontos, hogy nem feltétlenül külső befektetőtől bevonandó, de a terméktől / piactól függően kell forrás is a növekedés finanszírozásához - vevő, kölcsön, stb mind ide tartozik.
Következzen akkor a söralátét:
Értékeld magadnak, hogy startupod mennyire lenne képes a növekedési igényeknek megfelelni. Nincs erre konkrét mérőszám (most), egyelőre elég, hogy melyik területen érzed úgy, hogy “rendben van” és melyiken látszik, hogy “még nincs ott”.
Mind a 3 terület rendben van? Akkor tényleg készen állsz a felskálázódásra, indulhat a gyorsítás, a sales kiterjesztése és a növekedés! Gratulálunk!
De ha nem… akkor a következő kombinációk valamelyikében lehetsz (az egydimenziós helyzeteket nem tárgyalva).
Investor Dream. Megvan a növekedésre kész csapat és megtaláltátok a piac által igényelt terméket is - kényelmes (nem stretching) finanszírozás mellett. Valójában ez a külső befektetők álma - és éppen ez az egyik legritkább eset, én személy szerint a korai fázisban legfeljebb kb. 5-10%-ra tenném arányukat. A startup ekkor akár bootstrap-pelve, azaz külső befektetési igény nélkül is elketyegne lassan vagy gyorsan. A fő stratégiai kérdés az alapítók számára ilyenkor a végjáték. Hogy hová futhat ki a business, hol lehet a növekedési potenciál vége - ezektől függ, hogy melyik befektetőt érdemes beengedni (és érdemes-e), mennyi tulajdonrészt érdemes feladni, és mennyi tőkét bevonni. Befektető valószínűleg lesz, és egyben nyomás is a túltolásra.
The Idea Experiment. Csapat megvan és szervezet nyomait mutatja, tőke ugyancsak rendelkezésre áll. Ez a leggyakoribb eset - mondjuk 60-70%, szubjektíven -, jelenleg a hazai startupok túlnyomó többsége ebben a fázisban van, a finanszírozás elérhető bősége miatt. A fő kérdés ilyenkor az, hogy elég lesz-e a rendelkezésre álló idő a piaci kísérletekre. Az időt persze a finanszírozás adja. Nem a fejlesztésre szánható erőforrás a kritikus, hanem a termék különböző modelljeinek-kombinációinak piaci tesztje… (Láttunk már olyan runway-számolási módot is, ahol a kísérletek számával jellemezték a startup hátralévő idejét). A napi startup vezetői tapasztalat értelemszerűen az, hogy nincs elég sales, nem értjük a vevőket, “még fejleszteni kellene”.
One Man Show. Látszik a piacképes termék, igénylik, és finanszírozás is megoldott - csak éppen vagy egyetlen ember van a sztori mögött, vagy mikro csapat, jelentős részben a személyiségekre támaszkodva. Azaz valami nem skálázható, nem egyenletes a működésben. A napi konfliktusok főként a mikromenedzsmentből és személyes konfliktusokból erednek. A fő kérdés itt valójában a vezető, illetve a vezetői csapat belső motivációja a saját fejlődés irányát tekintve (szakmai vs üzleti). Bizonyos méretig teljesen működőképes a személyekre épített modell is - de vagy az elvileg elérhetőnél kisebb piaci potenciálnál átmegy egyszerűbb üzleti modellbe a működés (feláldozva a növekedési potenciált), vagy valamilyen módon kevésbé hatékony szervezet látja el a feladatokat (ami felsővezetői fluktuációban és/vagy túlméretes kiszolgálói csapatban testesül meg).
Söralátét, ennyi fért rá. Talán érthetőbbé teszi, hogy a korai fázisban mi történik a motorháztető alatt, és mire érdemes jobban odafigyelni az egyes szituációkban.
Segíthetünk? Az AbilityMatrix mentorai rendszeresen StartUp Office Hours-t tartanak, ahol lehetőséged van kb. 1 órában megmutatni és átbeszélni a projektedet. Külső nézőpontot adunk, őszintén, érdekmentesen és kötetlen formában.