By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.
June 1, 2022
May 3, 2019

StartUp Szafari beszámoló - a vadak élménye

Egy átlagos szafarin 3 fő szereplő van. A turista, aki kíváncsi, néha passzív, néha aktív, de mégiscsak megtekinti a vadakat természetes közegükben. Óvatosan, biztonságosan. Aztán az utazás szervezője, jön-megy-intéz, váratlanra reagál. És persze a VADAK, akik számára az egész valami random és néha érthetetlen történet lehet, néznek vissza, próbálnak természetesen viselkedni - házhoz jön a találkozás.

StartUp Safari Budapest. Idén vadként neveztünk, miért is ne, ki sem kell mozdulni a Millenárisról, abszolút helyben megoldható az AbilityMatrix-simogató, természetes közegünk, természetes mindennapunk.

Első programsorozatunk a “mentoring office hours”. A szokásos, legalább kéthetente tartunk hasonlót, 1-2 óra per nap - igaz, eddig javarészt meghívásos alapon. Hát, most meglepődtünk az intenzitáson - a szafari két napja alatt 8 alkalmat toltunk le + néhány érdeklődőt a következő hetekre tereltünk, elfogytunk időben.

Személy szerint nagyon szeretem ezeket a beszélgetéseket. Mindig úgy indulunk, hogy az ötletgazda (csapat) tele ven bizonytalansággal:

  • Szokatlanok a körülmények (Tényleg nem akarnak semmit eladni?),
  • Váratlan, hogy ismeretlenek felé mi legyen  a mondandó (Mondhatom a pitch-et? Vagy mutassam a terméket és az üzleti tervet?)
  • És persze nem letisztult előzetesen a mentorálás elvárt célja sem (Mire figyeljünk szerintetek?).

Külön szórakoztató, hogy értelemszerűen nekünk is teljesen ködös a történet eleinte - első találkozás az ötletgazdával és businessével, talán startup-talán nem, még nem tudjuk, milyen fázis, hányan vannak, mi lehet az üzleti modell valódi lényege, hol lehet az elsődlegesen segítendő és segíthető terület… Dzsungel túra. Aztán lassan összeáll egy térkép, kezdjük megérteni a csapat világát, elkezdenek bejönni a személyes tapasztalatok, felvillanak a releváns gondolatok és nagyjából 20-30 perc után átfordulhatunk vélemények, kockázatok, lehetőségek megosztásába. Derengenek végre csapások, amiken haladni lehet tovább - ilyenkor éljük meg mi is óriási előnynek, hogy valóban érdekmentesen, függetlenül gondolkodhatunk az optimális előremenetelen. Semmi sem kötelezi egyik felet sem.

Az ötletek fantasztikusak egyébként, mindig. Aki ötletel, foglalkozik vele, és vállal egy ilyen beszélgetést - respect. A kivitelezés lehetősége már más kérdés, másik pálya. Ezen próbálunk épp segíteni. De önmagában az, hogy két nap alatt lehetett beszélgetni és gondolkodni IOT-ről, VR megoldásról, crypto-ról, jármű-businessről, vizuális storytellingről, szakosított CMS-ről, meg ami kapásból nem jut eszembe… priceless. Emberek, akik változtatni akarnak, lelkesek, csillogó szemek, out-of-the box. Köszönjük, és gyertek, szívesen látunk további csapatokat is!

Záró programunk egy meetup lett - B2B Sales & Growth, a Microsoft-féle szokásos rendezvény, már nem annyira kezdő startupokra célozva.

Van egy barátom, aki panelekben kommunikál: az “egész életem egy kudarc” 15 perces blokk, a “bor savgerince” 5 perces blokk. No, hát mi a product-market-fit témakörrel vagyunk így, bármit kérdezhetsz, ha az alapok rendben vannak a startupoddal, úgyis átkanyarítjuk az irányt a termék piacképességére. Igazából nem is blokkunk van, hanem blokkok blokkjai. Néhány évtizednyi kalandtúra már összehozza a sztorikat - így aztán pikk-pakk összeraktunk 40 percnyi mondanivalót, inkább vágni kellett, mint gyűjteni.

A nagyobb létszámú rendezvényekkel az a kihívás, hogy a témánk meglehetősen specifikus. “Hogyan válik egy startup valóban felskálázhatóvá” Az igazi megértése előképzettséget, vagy saját tapasztalatot igényel. Aki nem vezet(ett) céget, sem a gazdasági, sem a piaci, sem a valós emberi kihívásokat nem érzi. Bár a startupok felének problémája van a termék piacképességével, nagyon kis hányad az, akiben ez ténylegesen tudatosul és megoldást is keres rá (tipikusan: “jön a runway vége, b+”). Azaz minden előadáson arra kell készülnünk, hogy a mélységet valamelyest megtartva, de mégiscsak szórakoztatóipart toljunk. Ha megtiszteltél jelenléteddel, jár az élmény, esetleges alacsony szakmai relevancia esetén is! Ezt persze nehéz mérni és tervezni egyaránt - talán az előadói lelkesedés és a bevont közönség a legjobb mérőfokai. Előadóként élveztük, és úgy találtuk, az üzenetek jelentős része átment, abszolút releváns kérdések és beszélgetések követték mémes darálásunkat.

Boldog vadak, boldog turisták a városi szavannán... köszönjük a lehetőséget!

Segíthetünk? Az AbilityMatrix mentorai rendszeresen StartUp Office Hours-t tartanak, ahol lehetőséged van kb. 1 órában megmutatni és átbeszélni a projektedet. Külső nézőpontot adunk, őszintén, érdekmentesen és kötetlen formában.

Kapcsolatfelvétel: info@abilitymatrix.com